Tillsammans är vi Totalförsvaret
Är ett utbildningspaket som riktat sig till gymnasieelever. Men andra har nytta av den här web-utbildningen
Försvar handlar ytterst om insikten att alla vi som lever i Sverige är en del av det här landet, och att vi också måste vara beredda att göra vårt för att upprätthålla demokratin och friheten för oss själva och för varandra.
Därför är vi en del av Sveriges försvar. Det börjar med dig och mig.
Tillsammans är vi totalförsvaret är en utbildning som ger en bättre förståelse vad totalförsvaret är, varför det behövs och hur det kommer att påverka dig.
Totalförsvaret består av militärt försvar och civilt försvar.
Tillsammans är vi totalförsvaret är en digital utbildning i fem kapitel. Varje kapitel behandlar ett tema inom totalförsvarskunskap och låter eleven möta frågeställningar och information på ett tillgängligt och målgruppsanpassat sätt. Utbildningen ger elever en tydlig bild av totalförsvarets uppgifter och syfte – och visar hur var och en kan bidra och delta. Det ger handlingskraft, stabilitet och en känsla av samhörighet.
Tillsammans är vi totalförsvaret knyter an till skolans demokratiuppdrag, samt till ett flertal ämnen och målformuleringar som finns i styrdokumenten.
Varje kapitel tar 10 – 30 minuter att genomföra.
Administreras av Säkerhets- och försvarsföretagen (SOFF) på uppdrag av Försvarsmakten
Klicka på länken för att starta utbildningen
Försvaret av Sverige – i dag och i morgon
https://www.youtube.com/watch?v=EoVQbcZqWGk&t=70s
Försvarsmaktens filmer ”när kriget kommer”
När kriget kommer del ett – Den osäkra framtiden
När kriget kommer del två – Den ”grå zonen”
När kriget kommer del tre – Det framtida slagfältet
När kriget kommer del fyra – Det totala försvaret
När kriget kommer del fem – Vad är värt att försvara?
För att kunna hantera dagens och morgondagens hot mot den nationella säkerheten måste Sverige ha en gråzonspolitik som tar ett helhetsgrepp på de utmaningar och problem vi konfronteras av. Det här berör både de offentliga och privata sektorerna samt ideella organisationer. Det finns många områden som förtjänar att belysas – varav ett par av de viktigaste är påverkansoperationer, strategiska direktinvesteringar, och säkra ekonomiska flöden. Inspelad ”webbinar”.
Sveriges gråzonspolitik – att hantera det osäkra
Strategisk utblick är en återkommande, framåtblickande samlingsrapport från FOI som belyser viktiga strategiska frågeställningar av strategisk betydelse för försvars-, utrikes-, och säkerhetspolitiken. Den första strategiska utblicken gavs ut 2009.Temat för Strategisk utblick 9 är Framtida hot. Rapporten innehåller tretton artiklar. Forskare på FOI har genom artiklarna blickat framåt och analyserat tänkbara framtida hot. Rapporten ger ett mångfacetterat perspektiv på temat som tillsammans ger insikter inom såväl säkerhetspolitik och samhällsvetenskap som naturvetenskap och teknik. Rapporten presenterades på ett av Folk och Försvars event. Du kan följa en inspelning av eventet via länken nedan.