Årets höstkonferens genomförs i Karlstad och under de tre dagar den pågår står utbildningsfrågor och framtida verksamhet i fokus.
Årets höstkonferens genomförs 28-30/11 och under de intensiva dagar den genomförs så kommer frågor kring, utbildning, framtida verksamhet, försvarsinformation och rekrytering att avhandlas.
Höstkonferens är också Leif Tyréns sista som generalsekreterare. Leif gjorde sin första 1975 i Gävle och det här är den tionde som generalsekreterare.
Leifs förhoppning är att de drygt 100 deltagarna fortsätter att ta åt sig de förändringar som inträffat i Försvarsmakten och de konsekvenser de innebär för oss som organisation och medlemmar. Han hoppas alla förbund arbetar för de nya utmaningar och uppdrag som ligger framför oss. Ett exempel är den grundläggande frivilliga soldatutbildning (GU-F).
- Min uppmaning till de regionala förbunden är att de skall arbeta aktivt för att själva, eller i samverkan med andra, kunna genomföra GU-F och andra tillkommande uppdrag som är kopplade till framtida rekrytering.

Generalsekreterare Leif Tyrén.
Höstkonferensen handlar mycket om dialog och ömsesidigt informationsutbyte så det kommer att bli en hel del grupparbeten och redovisningar i helgen. En samverkanspunkt är Krisstödsföbundet som tar tillfället i akt till ett informationsutbyte med de förbund som finns i kärnkraftslän. Ett annat är att Försvarsutbildarnas ungdomsråd kommer att presentera sitt arbete.
Förutom detta så återfinns även Försvarsmakten och Svenska Lottakåren för att informera om Försvarsmaktens behov respektive Lottornas huvudmannaskap för ledarskap.
Under tiden konferensen pågår har vi ambitionen att uppdatera vår facebooksida med det som pågår.