Utlandstjänstgöringar 1957-1999

Här nedan kan se vilka fältartister som tjänstgjort vid respektive utlandsmission från 1957 till 1999 Har du deltagit och har bilder som du vill att fler ska kunna ta del av här på webben så hör av dig.
1957 - Mellersta Östern / Gaza
Georg Eliasson ledare
Ulla Sallert
Stig Holm
Axel Tell

1958 - Mellersta Östern / Gaza
Staffan Broms ledare
Kerstin Dellert
Tage Ekvall
Bengt Hallberg

1959 - Mellersta Östern
Sten Carlberg ledare
Busk Margit Jonsson
Hasse Tellemar
Bengt Bergöö

1960 - Mellersta Östern
Charlie Norman ledare
Britt Damberg
Rolf Berg
Hans Burman

1961 - Mellersta Östern
Staffan Broms ledare
Anders Burman
Leppe Sundevall
Birgitta Bäck
Mona Gain

1962 - Kongo
Staffan Broms ledare
Leppe Sundevall
Åke Ejemo
Jan Franzén
Britt Damberg
Git Skiöld

1963 - Mellersta Östern
Staffan Broms ledare
Britt Damberg
Git Skiöld
Leppe Sundevall

1964 - Cypern
Allan Johansson ledare
Brita Borg
Eva Österberg
Tosse Bark
Oscar Rundqvist

1964 - Cypern
Allan Johansson ledare
Brita Borg
Eva Österberg

1964 - Mellersta Östern
Staffan Broms ledare
Leppe Sundevall

1965 - Cypern/Mellersta Östern/Gaza
Staffan Broms ledare
Anita Thallaug
Anette Kay
Laila Nyström
Rune Gustafsson
Lars Holmgren
Egil Johansen
Christian Bergheim

1966 - Cypern
Allan Johansson ledare
Brita Borg
Laila Nyström
Britta Sandberg
Werner Olsson

1974 - Mellersta Östern (Sinai) och Cypern
Staffan Broms ledare
Titti Sjöblom
Lena Andersson
Gunnar Svensson
Leppe Sundevall
Olle Åkerfeldt
Stig Larsson

1974 - Mellersta Östern
Olle Åkerfeldt ledare
Berith Bohm
Annica Risberg
Siv Inger Svensson
Arne Ryskog
Christer Wickman
Arne Wilhelmsson
Harry Gustafsson

1975 - Cypern
Charlie Norman ledare
Agneta Zelán
Inger Öst
Bo Norlén
Björn Ågeryd

1975 - Mellersta Östern
Ivan Nordström ledare
Lena Ericsson
Marianne Kock
Ingvar Callemer
Jan "Tollarparn" Eriksson
Stefan Landoff
Gösta Enar-Svensson
Tomas Utbult

1975 - Cypern
Bo Sundblad ledare
Ulla Sallert
Ann-Marie Rudén
Kåge Johansson
Rolf Löwgren
Göte Wilhelmsson

1975 - Mellersta Östern
Allan Johansson ledare
Lena Andersson
Brita Borg
Tosse Bark
Jan-Olof Landegren
Karl-Erik Wärnfeldt

1976 - Cypern
Bruno Glenmark ledare
Ann-Louise Hansson Glenmark
Karin Glenmark
Anders Glenmark
Bo Maniette
Björn Ågeryd
Christian Paulin

1976 - Sinai / Mellersta Östern
Mats Rådberg ledare
Valdemar Hajer
Kåre Ström
Peter Sundell
Anita Strandell
Jan Lindgren
Inger Öst Hellström

1976 - Sinai / Mellersta Östern
Arne Domnérus ledare
Berndt Egerbladh
Rune Gustafsson
Egil Johansen
Georg Riedel
Ann-Kristin Hedmark Johansson
Monica Nielsen
Staffan Broms

1976 - Cypern
Christian Paulin ledare
Bo Maniette
Peder Palmcrantz
Kenneth Olofsson
Lena Ericsson
Kenneth Staag

1977 - Cypern (FNBAT 77 C)
Bosse Andersson, ledare, sång och trumpet
Annica Risberg, sång
Kai Kjäll-Andersson, sång
Gocki Sköld Linge, sång
Bosse Arvidsson, sång och elbas
Hans Nyberg, sång och keyboard
Ali Lundbohm, trummor

1977 - Sinai
Staffan Broms ledare
Titti Sjöblom
Thèrése Juel
Ove Lind
Mark Olsson
Jan-Olof Oscarsson
Ralf Dahlgren
Sven Hjelm
Stig "Lalle" Johansson

1977 - Cypern
Bosse Arvidsson ledare
Ewa Engmer
Margit Eriksson
Håkan Andersson
Lars-Eric Edler
Hans Nyberg
Göran Stranne
Lars Wedberg

1977 - Sinai /Mellersta Östern
Max Torello Jensen, ledare
Renée Agén Wiberg
Kerstin Dahl
Ewa Nylander
Anita Wöhrman-Hill
Sone Banger
Ola Ström
Per Ragnar Hultén

1978 - Cypern
Arne Domnérus, ledare
Ann-Kristin Hedmark
Kisa Magnusson
Monica Nielsen
Lars Samuelsson
Rune Gustafsson
Egil Johansen
Ove Stenberg

1978 - Sinai / Mellersta Östern
Olle Lind, ledare
Kerstin Dahl
Anita Wöhrman-Hill
Arne Ryskog
Jan Persson
Bengt Åke Andersson
Bernt Eklund
Lars Åke Larsson

1978 - Cypern
Max Torello Jensen, ledare
Renée Agén Wiberg
Kerstin Dahl
Nils Engström
Per Ragnar Hultén
Ewa Nylander
Bengt Sjöberg
Ola Ström
Anita Wöhrman-Hill

1978 - Sinai (SWEDBAT 70 M)
Bosse Andersson ledare sång/trumpet
Liza Öhman, sång
Kai Kjäll-Andersson, sång
Gocki Sköld Linge, sång
Bosse Arvidsson, sång och elbas
Hans Nyberg, sång och keyboard
Ali Lundbohm, trummor
Sven Kindbom, trollkarl
Kerstin Kindbom, trollkarlsassistent

1979 - Sinai / Mellersta Östern
Bo Maniette ledare
Curt-Eric Holmquist
Bengt-Åke Nilsson
Christian Paulin
Peder Palmcrantz
Kenneth Olofsson
Agneta Lindén
Marianne Hafström

1979 - Sinai
Bosse Larsson ledare
Titti Sjöblom
Thèrése Juel
Agneta Olsson
Peter Lundblad
Anders Neglin
Kjell Wigren
Peter Fältskog

1979 - Cypern
Göte Wilhelmsson ledare
Bo Dahlman
Ulf Söderholm
Lars Andersson
Lilly Berglund
Monica Sunnerberg
Kisa Magnusson
Bengt Nilsson

1980 - Cypern
Arne Domnérus ledare
Maths Ahlberg
Jan Allan
Staffan Broms
Lena Dahlman
Rune Gustafsson
Magnus Persson
Sylvia Wrethammar
Rune Öfverman

1980 - Libanon
Olle Adolphson ledare
Lena Dahlman
Jerker Halldén
Staffan Kåge

1981 - Cypern
Bosse Andersson, ledare, sång och trumpet
Annica Risberg, sång
Kai Kjäll-Andersson, sång
Gocki Sköld Linge, sång
Erik Westling, sång/keyboard/dragspel
Bosse Arvidsson, sång/ elbas

1981 - Libanon
Ewa Nylander ledare
Arne Carpelan
Bengt Martinelle
Thom Jonsson

1982 - Libanon
Inger Öst ledare
Anita Strandell
Staffan Linder
Tomas Edwardsson

1982 - Cypern
Staffan Broms, ledare, (gitarr och sång
Titti Sjöblom (sång)
Annica Risberg (sång)
Bengt Hallberg (piano)
Jan Allan (trumpet)
Arne Wilhelmsson (bas)
Rune Carlsson (trummor)

1983 - Cypern
Arne Domnérus ledare
Staffan Broms
Marie Dieke
Rune Gustafsson
Gunnar Svensson
Arne Wilhelmsson

1985 – Cypern
(denna resa följdes av ett TV-team som gjorde ett entimmesprogram för svensk TV)
Arne Domnérus, ledare
Annica Risberg
Yvonne af Ugglas
Lena Dahlman
Staffan Broms
Rune Gustafsson
Mark Olsson
Leppe Sundevall

1986 – Cypern
Bo Maniette, ledare
Per Erik Hallin
Monica Forsberg
Bertil Engh
Sånggruppen Ritz

1987 – Cypern (januari) och Libanon 92L (september)
Christian Paulin, ledare
Vicki Benckert
Kjell-Åke Ring
Michael Hedenqvist
Janne Lucas Persson
Lars Peter Loeld

1988 – Libanon 94L (februari)
Janne Lucas Persson, ledare
Björn (Jonny Lonn) Lönnqvist
Rosa Grönning
Michael Hedenqvist
Christian Paulin
Anders Lago

1989 – Libanon 98L (februari)
Arne Domnérus, ledare
Louise Hoffsten
Leppe Sundevall
Leppe Törnqvist
Jan Boqvist
Carl-Erik Holmgren
Eddie Bruhner

1989 – Libanon 100L (juni)
Curt-Eric Holmquist, ledare
Stefan Ljungqvist
Igor Janco
Benkt-Åke Nilsson
Matz Nilsson
Love Melander
Zeid Andersson

1990 – Libanon (102L, januari)
Bertil Engh, ledare
Monica Forsberg
Per-Erik Hallin
Kenneth (Ken Hardy) Olofsson
Lennart Olsson

1990 – Libanon 104L (juni)
Janne Lucas Persson, ledare
Lili Öst
Stig Granberg
Kenneth (Ken Hardy) Olofsson
Christian Paulin
Ali Lundbohm

1991 –Libanon, L106 1991-01-28—02-06
Lars Samulesson, ledare
Erik Fernström
Torbjörn Löfman
Kay Söderström
Peder Sundahl
Per Karlsson
Ulf Andersson

1992 - Libanon 110L (Mars)

Bertil Engh, ledare
Carl Landqvist
Thomas "Orup" Eriksson
Pål Svenre
Håkan Sandström
Magnus Frykberg
 

1992 - Libanon 110L
Nere från vänster:
Claes Jansson, (gitarr & sång)
Titti Sjöblom, ledare, (sång)
Kjell Öhman, (piano),
Övre raden:
Björn Sjödin, (trummor),
Kjell Grundström, (bas),
John Högman, (sax)

1993 – Libanon L114
Curt-Eric Holmquist, ledare/piano
Towe Jaarnek, sång
Peter Wijk, sång/gitarr
Håkan Carlsson, gitarr/sång
Peter Maier, bas
Mats Jonsson, trummor
Mats Hermansson, klaviatur

1993 – Libanon L116

1994 – Libanon L118 1994-02-14—02-22
Curt-Eric Holmquist, ledare/piano
Lasse Kronér
Ken Wennerholm
Göran Rudbo

1994 - Makedonien MA02, Kroatien JK04 1994-02-01—02-11
Gunnel Gisslén, ledare/sång
Johan Börstell, slagverk/sång
Mats Jonsson, trummor
Peter Maier, bas/sång
Jan Harpo Svensson, sång/gitarr
Krister Lundkvist, piano

1994 – Bosnien BA01
Christian Paulin, ledare/bas
Zia Lindberg, sång
Mats Karlsson, piano/sång
John Houdi, ståupp/trolleri
Mikael Areklev, gitarr
Mikael Ajax, trummor

1994 –Makedonien MA03, Kroatien JK05 1994-05-26—06-07
Curt-Eric Holmquist, ledare/piano
Johan Börstell, trummor
Peter Maier, bas/sång
Håkan Carlsson, gitarr/sång
Mats Hermansson, klaviatur/ljud
Tomas Kyhlström, sång/gitarr

1994 - Bosnien BA02 1994-08-17 - 09-05
Bosse Andersson, ledare sång och trumpet
Annette Herrman, sång
Petter Gunnarsson, bas
Krister Lundqvist, keyboard och arrangör
Lars-Åke Babsan Wilhelmsson, sång och dans
Pär Claesson, trummor
Erik Bernholm, gitarr och sång

1995 – Bosnien BA03 1995-01-09--01-22
Krister Lundkvist, ledare/piano
Mats Hermansson, klaviatur/ljud
Håkan Carlsson, gitarr/sång
Mårgan Höglund, trummor
Sam Bengtsson, bas
Zia Lindberg, sång
Ulrika Beijer, sång

1995 – Kroatien JK06/BA03 1995-03-08—03-19
Krister Lundkvist, ledare/piano
Mats Hermansson, klaviatur/ljud
Håkan Carlsson, gitarr/sång
Magnus Fritz, trummor
Fredrik Jonsson, bas
Zia Lindberg, sång
Louise Ludwigsson, sång

1995 – Bosnien BA04 1995-08-28—09-12
Mats Hermansson, ledare/klaviatur
Johan Lewin, sax/klaviatur
Håkan Carlsson, gitarr/sång
Fredrik Jonsson, bas
Mats Jonsson, trummor
Zia Lindberg, sång
Louise Ludwigsson, sång
Robert Hoffman, sång

1995 - Kroatien JK07 1995-10-02 - 1995-10-08
Från vänster:
Lars Johansson (sång & gitarr)
Per Nordlander (bas)
Titti Sjöblom (ledare/sång)
Ehrling Eliasson (gitarr & sång)
Mårgan Höglund (trummor)
Janne Lucas (piano & sång).

1996 - Bosnien BA05/JK08 1996-01-25 - 1996-02-09
Krister Lundkvist, ledare/piano
Erik Nordlander, ljudtekniker
Magnus Fritz, trummor
Sam Bengtsson, bas
Henrik Olofsson, gitarr
Hans-Olof Berg, klaviatur/sång
Andrea Norberg, sång/dans
Sandra Camenisch, sång/dans
Agneta Burström, sång/dans

1996 – Bosnien BA06 1996-08-15—09-01
Per Nordlander, ledare/bas
Lars-Peter Jansson, gitarr/sång
Lars-Åke Stenlund, klaviatur
Marcus Lewin, trummor
Lotta Borg, sång
Annie Kratz-Gutå, sång
Robert Hoffman, gitarr/sång
Mats Hermansson, ljudtekniker

1997 – Bosnien BA07 1997-01-16—01-30
Johan Börstell, ledare/slagverk
Jill Johnson, sång
Roger Hildenborg, sång
Håkan Carlsson, gitarr/sång
Mats Jonsson, trummor
Peter Maier, bas
Mats Hermansson, klaviatur
Johan Lewin, sax
Christian Holm, trumpet

1997 – Bosnien BA08 1997-08-14—08-28
Mats Hermansson, ledare/klaviatur
Jan Elvi, gitarr/sång
Lars-Peter Jansson, gitarr/sång
Johan Mörén, trummor
Stefan Flink, klaviatur
Jan Petersson, bas
Therese Andersson, sång
Jill Johnson, sång
Roger Hildenborg, sång

1998 – Bosnien BA09

Krister Lundkvist, ledare/piano
Linda Pettersson, sång
Roland Rosenqvist, sång
Daniel Borch, sång
Sam Bentsson, bas
Magnus Fritz, trummor
Esbjörn Örhwall, gitarr
Petter Gunnarsson, bas
Rozita Auer, dans
Mats Granberg, ljudtekniker


1998 -Bosnien BA10 1998-08-17--09-04
Johan Börstell, ledare/trummor
Håkan Carlsson, gitarr/sång
Mats Carlsson, gitarr/sång
Per Fjällström, bas/sång
Therese Löf, sång
Johan Lewin, sax
Tommy Roos, trumpet
Torbjörn Roos, trombon
Johan Gullbo, klaviatur

1999 – Bosnien – BA11 1999-01-14—01-28
Mats Hermansson, ledare/klaviatur
Therese Andersson, sång
Cecilia Öhrwall, sång
Roland Rosenqvist, sång
Rasmus Uhlin, sång/gitarr
Sebastian Nylund, gitarr/sång
Jimmy Källqvist, bas/sång
Johan Mörén, trummor
Stefan Flink, klaviatur

1999- Makedonien MA13, Bosnien BA12 1999-04-13—04-20
(Gruppen skulle ha besökt Makedonien)
Krister Lundkvist, ledare/piano
Ann-Sofie Nylund, sång
Zeid Andersson-Sjöström, sång
Ann Westin, ståupp
Mårgan Höglund, trummor
Maja Stenram, bas
Ola Olsson, ljudtekniker
Daniel Borch, sång keyboard
Staffan Ernestam, gitarr/sång

1999 – Bosnien BA12 1999-08-26—09-09
Johan Lewin, ledare/saxofon
Johan Mörén, trummor
Therese Löf, sång
Philip Löf, gitarr
Per Fjällström, bas/sång
Peter Nilsson, gitarr
Martin Pålsson, trombon/sång
Håkan Salomonsson, trumpet
Hans-Olof Berg, klaviatur/sång

1999- Bosnien BA99
Daniel Zanger-Borch, ledare/bas/sång
Mats Granberg, gitarr/sång
Staffan Scharin, trummor
Paula Nielsen, sång
Mio Nakamura, gitarr/sång



Sidan publicerad/ändrad 2017-05-02 kl. 08:57 av Roger Lander.